מיגרנה התקפית 15.07.2020

מינון הולם של ארנומאב למניעת מיגרנה, לאחר מספר כישלונות עם טיפולים מונעים: אומדן קריטי

חוקרים סבורים כי מינון של 140 מ"ג לחודש עדיף על מינון של 70 מ"ג, בחולים עם מיגרנות התקפיות או כרוניות שנכשלו על טיפולים מניעתיים אחרים

ידוע כי ארנומאב, נוגדן מונוקלונאלי אנושי המכוון נגד CGRP (calcitonin gene-related peptide receptor), אושר זה מכבר למניעה של מיגרנה התקפית או כרונית, במינון חודשי של 70 או 140 מ"ג. החוקרים סקרו את הספרות הקיימת, על מנת להבין האם מטופלים שנכשלו על טיפולים מניעתיים קודמים, יכולים להפיק יותר תועלת ממינון של 140 או 70 מ"ג.

החוקרים חיפשו מאמרים במאגר PubMed ותקצירים מכנסים שפורסמו בשנתיים האחרונות, והעריכו את הבטיחות והיעילות של ארנומאב בחולים עם כישלונות על טיפולים מניעתיים קודמים. החוקרים ביצעו סקירה של התוצאות, האנליזה של תתי הקבוצות וההארכה בתווית פתוחה, של 3 ניסוים קליניים אקראיים ומבוקרים.

החוקרים מצאו כי למינון של 140 מ"ג ארנומאב במתן חודשי, היה יתרון מספרי על מינון של 70 מ"ג, בחולים עם כישלונות על טיפולים קודמים. התוצאות היו נכונות לחולים עם מיגרנה התקפית או מיגרנה כרונית (אם או ללא שימוש יתר בתרופות), במהלך הפאזות בסמיות כפולה של המחקרים הנ"ל, וההמשך שלהם בגישת תווית פתוחה. הם מצאו כי ההבדל המספרי בין שני המינונים עלה, ככל שהיו יותר טיפולים קודמים שלא הצליחו.

החוקרים הגיעו למסקנה כי הנתונים הזמינים כיום מציעים כי ארנומאב במינון של 140 מ"ג כל חודש, עדיף על מינון של 70 מ"ג, בחולים עם מיגרנה התקפית או כרונית שנכשלו על טיפולים מניעתיים בעבר. לטענת החוקרים, דרוש מידע נוסף על מנת להעריך את היעילות ארוכת הטווח בפרקטיקה הקלינית של שני המינונים, בעוד פרופיל הבטיחות שלהם הוא דומה למדי.

מקור:

Ornello, R. et al. The Journal of Headache and Pain 2019; 20; 99. https://doi.org/10.1186/s10194-019-1054-4

נושאים קשורים:  מיגרנה התקפית,  מיגרנה כרונית,  כשלון על טיפול מניעתי,  ארנומאב,  Episodic migraine,  chronic migraine,  preventive treatment failure,  Erenumab
תגובות