הסיווג הבינלאומי של הפרעות כאב ראש 14.05.2020

האם הקריטריונים לאבחון מיגרנה מספקים?

שינויים עתידיים בסיווג של כאבי הראש שיכללו חלוקה ברורה של מיגרנה אפיזודית ומיגרנה כרונית לתתי קבוצות המבוססות על תדירות הופעת כאבי הראש יוכלו לסייע בהנחיות לניהול קליני מיטבי

אבחון נשים (אילוסטרציה)
אבחון נשים (אילוסטרציה)

סקירה זו נועדה לבחון כיצד קריטריוני האבחון למיגרנה התפתחו במהלך 45 השנים האחרונות ולהעריך את נקודות החוזק והחולשה של הקריטריונים האבחוניים הנוכחיים שעודכנו לאחרונה במסגרת הקריטריונים  הבינלאומיים להפרעות כאב (International Classification of Headache Disorders ICHD).

ה-ICHD הינה מערכת סיווג מקיפה ושיטתית להפרעות כאבי ראש. בעשור האחרון ישנה התפתחות משמעותית של הידע בנוגע למיגרנה והבנה מעמיקה יותר של הפתופיזיולוגיה של המחלה. בנוסף טכנולוגיות אבחון מתוחכמות יותר נכנסו לשוק (למשל, זיהוי סמנים ביולוגיים). התפתחויות אלו מצריכות פירוט מדויק יותר ועדכון של קריטריוני האבחון הנוכחיים למיגרנה.

הקריטריונים הישנים של ה-ICHD איפשרו לחוקרים ולרופאים שפה משותפת ותכנון מדויק יותר של מחקרים בתחום רפואת כאבי הראש אך רמת הדיוק האבחנתי שלהם לא הייתה מיטבית. הקריטריונים האבחוניים הנוכחיים למיגרנה, המתוארים בגרסה השלישית של ה-ICHD, הינם רגישים וספציפיים יותר מהקריטריונים הקליניים שהוצעו בשנת 1962.

שינויים עתידיים בסיווג של כאבי הראש שיכללו חלוקה ברורה של מיגרנה אפיזודית ומיגרנה כרונית לתתי קבוצות המבוססות על תדירות הופעת כאבי הראש (כלומר, תדירות נמוכה לעומת תדירות גבוהה; כמעט יומיומי לעומת יומיומי) יוכלו לסייע בהנחיות לניהול קליני מיטבי. בנוסף, הבנה טובה יותר של האאורה במיגרנה, מאפייני המיגרנה הווסטיבולרית, אוטם מיגרנוטי (migrainous infraction) ומיגרנה המיפלגית תוביל ככל הנראה לקריטריונים אבחוניים מדויקים יותר עבור מצבים אלו.

מקור: 

Tinsley, Amanda, and John Farr Rothrock. "What Are We Missing in the Diagnostic Criteria for Migraine?." Current pain and headache reports 22, no. 12 (2018): 84.

נושאים קשורים:  הסיווג הבינלאומי של הפרעות כאב ראש,  מיגרנה,  אאורה,  מחקרים
תגובות