מיגרנה 26.08.2019

נטרול של CGRP לצורך מניעה של מיגרנות וכאבי ראש מקבציים

נוגדנים חד-שבטיים ומולקולות קטנות החוסמות את התפקוד של CGRP מהוות אופציה טיפולית בעלת יעילות גבוהה ובטיחות טובה במניעה של מיגרנות וכאבי ראש מקבציים

משככי כאבים (אילוסטרציה)
משככי כאבים (אילוסטרציה)

CGRPי(calcitonin gene related peptide) הינו נוירופפטיד המצוי בכמויות גדולות באזורים נוירונלים ושאינם נוירונלים בגוף. CGRP הינו בעל תפקיד מפתח בפתופיזיולוגיה של מיגרנות וכאבי ראש מקבציים (cluster headache). חסימה של CGRP מפחיתה דלקת נוירוגנית ומפחיתה סנסיטיזציה של מסלולי כאב. ישנם שני סוגים של חוסמי CGRP, נוגדנים חד-שבטיים ומולקולות קטנות.

בסקירה זו החוקרים מסכמים את המחקרים הקליניים האחרונים העוסקים במולקולות קטנות ונוגדנים חד-שבטיים כנגד CGRP לצורך מניעה של מיגרנות וכאבי ראש מקבציים. התרופות, ארונומאב, פרמנזומאב וגלקנזומאב אושרו על ידי מנהלת המזון והתרופות האמריקאי למניעה של מיגרנות בעוד שהתרופה אפטינזומאב נמצאת בבחינה. נוגדנים כנגד CGRP יעילים כמו הטיפולים הקונבנציונאליים הקיימים היום למניעת מיגרנות והסבילות שלהם טובה יותר. עבור מניעת כאבי ראש מקבציים, הודגמו ממצאים מבטיחים עם גלקנזומאב, והתרופה אושרה לאחרונה לשימוש במניעת כאב ראש מקבציים התקפיים. חסימה של CGRP מדגימה לא רק יעילות גבוהה ופרופיל בטיחות משופר אלא גם משפרת את תדירות כאבי הראש ואיכות החיים. נטילת הנוגדנים החד-שבטיים פעם בחודש מגבירה עוד יותר את ההיענות לטיפול ומשפרת את השליטה בכאבי הראש.

החוקרים מסכמים כי חסימה של תפקוד CGRP מדגימה יעילות אפילו באנשים אשר נכשלו על טיפולים אחרים. חסימת CGRP הינה אופציית טיפול נוספת היעילה במניעת במיגרנה וכאב ראש מקבצי אפיזודי.

מקור: 

Yuan, H. et al. (2019) Headache. 59(S2), 20

נושאים קשורים:  מיגרנה,  כאב ראש מקבצי,  נוגדנים חד-שבטיים
תגובות